Połączenie skalniaka z oczkiem wodnym to jeden z najbardziej efektownych pomysłów w ogrodzie, który pozwoli wykreować wyjątkową przestrzeń przypominającą naturalne krajobrazy w górach. Wykonanie projektu z użyciem wody i kamienia wymagało będzie zastanowienia się nad taką kompozycją, żeby całość prezentowała się naturalnie i harmonijnie.
Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednie umiejscowienie oczka wodnego względem skalniaka. Najlepiej będzie się tu sprawdzać stopniowanie terenu, gdzie woda będzie się znajdować w najniższym miejscu, a skalniak delikatnie wznosi się nad taflą, tworząc ciekawe przejście między tymi właśnie elementami.
Można wykorzystać różnej wielkości głazy i kamienie, układając je w taki sposób, aby sprawiały wrażenie, jakby stworzyła to natura. Kolejnym istotnym elementem jest dobór gatunków roślin, jakie łączyć będą te dwa środowiska. Przy brzegu oczka wodnego bardzo dobrze będą się sprawdzać rośliny bagienne i wodne, takie jak chociażby turzyce czy kosaciec żółty, natomiast na skalniak warto wybrać gatunki górskie i sucholubne.
Projektowanie ogrodów w takiej stylistyce uwzględniać też powinno gatunki o różnych porach kwitnienia, aby kompozycja ładnie wyglądała przez cały rok. Trzecim ważnym aspektem jest zapewnienie wydajnego systemu filtracji wody i cyrkulacji, jaki utrzyma oczko wodne w odpowiednim stanie. Woda w ruchu nie tylko będzie się lepiej natleniać, lecz również tworzy delikatny, przyjemny szum, jaki dodatkowo uprzyjemnia przebywanie w ogrodzie, a wykorzystać do tego można strumyki czy małe kaskady.
+Tekst Sponsorowany+